Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu ve diğer Malezya Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Malezya Vizesi ve Malezya Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

Malezya'ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Malezya Konsolosluklarına aittir.

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Malezya vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

 

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

İzmir Malezya Fahri Konsolosluğu Adres
Cumhuriyet Bulvarı, No:97/A, Pasaport, Alsancak / İZMİR
  

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu Bağlı Bulunduğu İlçe

İlçe / Semt: Alsancak
 

İzmir Malezya Fahri Konsolosluğu Görevlisi

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu, Fahri Konsolos: Hüsamettin Şınlak
 

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

İzmir ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Malezya vize işlemleri için Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu'na başvuruda bulunabilirler.

Türkiye’de ikamet eden Malezya vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu'na başvuru yapmaları gerekmektedir.


Kısa süreli Malezya vizeleri olarak kabul edilen Malezya Turistik Vizesi, Malezya Ticari Vizesi ve Malezya Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.

 

Malezya Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Malezya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İzmir Fahri Konsolosluğu’nda gerçekleştirebilirler. 

 

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu Vize Başvurusu

Malezya Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Malezya Konsolosluğu ve Malezya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Malezya vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Malezya Konsolosluğu’na veya Malezya Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Malezya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Malezya Turistik vize, Malezya Ticari vize ve Malezya Aile Ziyareti vize başvuruları yapılabilmektedir.  

Malezya vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmış olsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Malezya Konsolosluklarına aittir.


 

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu görev bölgesinde bulunan kişiler Malezya Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu'na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. 
 

Malezya Turistik Vize Talep Dilekçesi

Malezya’ya Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu’na hitaben Malezya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Malezya Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

 • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Malezya Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.
 • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Malezya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Malezya Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Malezya Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
 • Malezya Konsolosluğu’na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Malezya Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

 

İki Dilekçe gerektiren durumlar

 • Malezya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Malezya turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
 • Malezya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Malezya Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Malezya Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Malezya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

 

Malezya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Malezya’ya Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu’na hitaben Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Malezya Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

 • Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
 • Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Malezya’daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.
 • Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi (Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.
 • Malezya’ya seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
 • Malezya Konsolosluğu’na Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
 • Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir. 

 

İzmir Malezya Fahri Konsolosluk İşlemleri

Malezya Konsolosluğu ve Malezya Büyükelçiliği, Malezya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Malezya vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Malezya Cumhuriyeti temsilcilikleridir. 

Malezya Konsolosluğu ve Malezya Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Malezya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Malezya vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu’ndan pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. 


Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu Vize Ücreti

Malezya’ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti büyükelçilik tarafından belirlenmektedir.

 

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu Vize Reddi

Malezya’a hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Malezya temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

Malezya vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Malezya Konsolosluğu ve Malezya Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Malezya vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Malezya Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir. 

Malezya vizesi başvurularında;

 • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
 • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
 • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
 • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
 • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
 • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması


gibi durumlarda Malezya vizesi başvurusu, Malezya vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

 
Malezya Konsolosluğu İzmir Tatil Günleri

Malezya Büyükelçiliği ve diğer temsilcilikleri Türkiye resmi tatillerinde ve aşağıda yer alan Malezya resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.
  

Malezya devletinin Türkiye Dış temsilcilikleri olan Malezya Büyükelçiliği ve Malezya Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi tatil ve özel günlerinde vize ve Konsolosluk hizmeti vermemektedir. Bu sebeple Malezya vize işlemlerinde veya Konsoloslukları işlemlerinde bulunacak kimseler Malezya Konsolosluklarının resmi tatil ve özel günlerini göz önünde bulundurarak seyahat planlamalarında bulunmaları tavsiye edilir.
 

Malezya Fahri Konsolosluğu İzmir Görevleri

İzmir Malezya Fahri Konsolosluğu tam teşekküllü Malezya Konsolosluğunun açılma gereksinimi bulunmayan şehirlerde faaliyet göstermek için kurulmuştur. Malezya Fahri Konsolosunun, Malezya resmi görevlisi yahut vatandaşı olma zorunluluğu bulunmazken. Ticari faaliyetlerin yoğunlukta olduğu İzmir’de bulunan İzmir Malezya Konsolosluğu, iki ülke arasında bulunan ticari faaliyetleri başarılı bir hale getirme ile yükümlüdür.
 

Aynı zamanda Malezya Fahri Konsoloslukları, Malezya vizesi işlemleri için başvuru kabul ederken, Malezya vize işlemleri hakkında karar verme yetkisine sahip değildir. Malezya vize işlemleri hakkında karar verme yetkisi Malezya Başkonsolosluğu İstanbul, Malezya Büyükelçiliği Ankara sorumluluğundadır.

 

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu Ulaşım

Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu açık adresinde belirtildiği üzere Alsancak semtindedir. Alsancak güzergâhından geçen toplu taşıma araçları ile Malezya İzmir Fahri Konsolosluğu’na ulaşabilirsiniz.

 

Malezya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.kln.gov.my