Malezya Ankara Büyükelçiliği, Malezya Konsolosluğu Ankara

Malezya Ankara Büyükelçiliği, Malezya Devletinin Türkiye'deki resmi temsilcisidir. Türkiye- Avrupa arasındaki sosyal, siyasal ve diplomatik ilişkileri yürütmekle görevli olan Malezya Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesinde bulunan konsolosluk bölümü ile kendi faaliyet alanındaki bölgelerde ikamet eden kişilerin Malezya Vizesi ve Malezya Konsolosluk işlemlerini yürütmektedir. 

Malezya'ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Malezya İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Malezya Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Malezya Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Malezya vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

 

Malezya Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Ankara Malezya Büyükelçiliği Adres
Mahatma Gandhi Caddesi No. 58, Gaziosmanpaşa Ankara/Turkey
  

Malezya Ankara Büyükelçiliği Bağlı Bulunduğu İlçe

İlçe / Semt: Gaziosmanpaşa

 

Malezya Büyükelçiliği Posta Kodu

Posta Kodu: 06700

 

Malezya Ankara Büyükelçiliği, Görevlileri
 

Malezya Ankara Büyükelçiliği, Büyükelçi: Amran Bin Mohamed Zin

Malezya Ankara Büyükelçiliği, Birinci Sekreter: Rafidawati Binti Ahmad

Malezya Ankara Büyükelçiliği, İkinci Sekreter: Anita Kaur Gala Singh

Malezya Ankara Büyükelçiliği, İkinci Sekreter: Abdul Majid Bin Husain

 

Ankara Malezya Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Malezya vize işlemleri için Malezya Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilirler.

Türkiye’de ikamet eden Malezya vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Malezya Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kısa süreli Malezya vizeleri olarak kabul edilen Malezya Turistik Vizesi, Malezya Ticari Vizesi ve Malezya Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.


Malezya Büyükelçiliği Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Malezya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Ankara Malezya Büyükelçiliği'nde gerçekleştirebilirler.

 

Malezya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Malezya Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Malezya Konsolosluğu ve Malezya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Malezya vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Malezya Konsolosluğu’na veya Malezya Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Malezya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Malezya Turistik vize, Malezya Ticari vize, Malezya Aile Ziyareti vizesi ve Malezya transit vize başvuruları yapılabilmektedir.  

Malezya vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmışsa dahi başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Malezya Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne aittir.

 

Ankara Malezya Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Malezya Ankara Büyükelçiliği görev bölgesinde bulunan kişiler Malezya Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Malezya Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. 
 

Malezya Turistik Vize Talep Dilekçesi

Malezya’ya Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Malezya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Malezya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Malezya Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

 • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Malezya Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.
 • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Malezya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Malezya Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Malezya Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
 • Malezya Konsolosluğu’na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Malezya Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

 

İki Dilekçe gerektiren durumlar

 • Malezya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Malezya turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
 • Malezya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Malezya Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Malezya Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Malezya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

 

Malezya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Malezya’ya Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Malezya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Malezya Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

 • Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
 • Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Malezya’daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.
 • Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi (Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.
 • Malezya’ya seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
 • Malezya Konsolosluğu’na Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
 • Malezya Ticari Vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir. 

 

Malezya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri

Malezya Konsolosluğu ve Malezya Büyükelçiliği, Malezya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Malezya vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Malezya temsilcilikleridir. 

Malezya Konsolosluğu ve Malezya Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Malezya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Malezya Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşayan Malezya vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Malezya Ankara Büyükelçiliği konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 

Malezya Ankara Büyükelçiliği’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. 

 

Malezya Ankara Büyükelçiliği Vize Ücreti

Malezya’ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti elçilik tarafından belirlenmektedir.
 

Malezya Ankara Büyükelçiliği Vize Reddi

Malezya’ya hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Malezya temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

Malezya vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Malezya Konsolosluğu ve Malezya Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Malezya vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Malezya Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir. 

Malezya vizesi başvurularında;

 • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
 • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
 • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
 • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
 • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
 • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması


gibi durumlarda Malezya vizesi başvurusu, Malezya vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.


Malezya Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri

Malezya Ankara Büyükelçiliği, Türkiye resmi tatil günleri ve Malezya resmi tatil günleri kapalıdır. Malezya Ankara Büyükelçiliği'ne vize işlemleri ya da konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunacak kişiler işlemlerini, Malezya Ankara Başkonsolosluğu'nun resmi tatil günlerini göz önünde bulundurmalıdır.
 

Malezya Büyükelçiliği Nerededir?

Malezya Büyükelçiliği Ankara açık adresi yukarıda belirtildiği üzere Gaziosmanpaşa semtindedir.
 

Malezya Büyükelçiliği Ankara Ulaşım

Malezya Ankara Büyükelçiliği Gaziosmanpaşa’da bulunmaktadır. Gaziosmanpaşa güzergâhından geçen otobüsler aracılığı ile Malezya Ankara Büyükelçiliği’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.
 

Malezya Büyükelçiliği Ankara Görevleri

Ankara Malezya Büyükelçiliği, Malezya’yı Türkiye’de temsil eden Malezya devletinin en resmi kurumudur. Bir ülkeyi başka bir ülkede temsil ederken Büyükelçilik, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil etmektedir. Vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini korur, Malezya’nın, Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik, kültürel ve bilimsel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutar.

Ayrıca Malezya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Malezya vize işlemleri içinde çalışmalar sürdürürken, Malezya vizesiMalezya vize başvuru formuMalezya vize başvurusuMalezya vize ücretleri, Malezya kısa ve uzun süreli vize başvuru işlemleri için de hizmet vermektedir.


Malezya vize başvuru işlemleri şahsi olarak Konsolosluğa gerçekleştirilebilirken, Malezya vize işlemleri için çalışmalar sürdüren kurumlar aracılığı ile de Malezya vizesi başvurularında bulunulabilecektir. 

Malezya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.kln.gov.my